+90 212 511 4224
info@carltonhotelistanbul.com
Guests

Press Release

Carlton Hotel Istanbul Renewed

Opened in 1989 and being a privileged place in Turkish tourism as one of the few tourism facilities of Istanbul with a very special location, Carlton Hotel Istanbul continues to be one of the few hotels with the highest level of guest satisfaction and loyalty in 2020.

The famous Turkish architect Kaan Çetinkaya not only welcomes his guests in a very special location with its rooms and lobby that integrate modernism with the historical texture of Istanbul; It offers an unforgettable experience that appeals to five senses.

Located in the Fatih district of Istanbul, the 75-room Carlton Hotel Istanbul completed the renovation and restoration works it entered in January 2020. Our hotel has 24 single rooms, 39 double rooms, 10 triple rooms and 2 family rooms.

With its fully renovated rooms and institutionalized high-level service philosophy, Carlton Hotel continues to be “the choice of domestic and foreign guests.

Release Date: 10 March 2020


Gül GÜREŞ
Sales and Marketing Manager

 

Address: Kemal Paşa Mah., Fevziye Cd. No: 6, 34470 Fatih - İstanbul
Tel: (0212) 511 42 24
Mail: info@carltonhotelistanbul.com
Web: www.carltonhotelistanbul.com

 

________________________________________________________________________________________________________________

 

 

Carlton Hotel Istanbul Yenilendi

1989 yılında açılan ve İstanbul’un çok özel konuma sahip sayılı turizm tesislerinden biri olarak Türk turizminde ayrıcalıklı bir yeri olan Carlton Hotel İstanbul üst düzey misafir memnuniyeti ve sadakati en yüksek bir kaç otelden biri olma özelliğini 2020 yılında da devam ettiriyor.

Ünlü Türk mimar Kaan Çetinkaya’nın İstanbul’un tarihi dokusuyla modernizmi bütünleştiren odaları ve lobisiyle misafirlerini çok özel bir lokasyonda sadece konuk etmekle kalmıyor; beş duyuya hitap eden unutulmaz bir deneyim sunuyor.

Istanbul Fatih semtinde bulunan 75 odalı Carlton Hotel İstanbul, Ocak 2020 tarihinde girdiği yenileme ve restorasyon çalışmalarını bitirmiştir. 24 tek kişilik, 39 çift kişilik, 10 tane üç kişilik, 2 tane aile odası bulunan otelimizin tüm oda dekorasyonları, banyoları ve imkanları yenilenmiş ve bazı odların oda kapasiteleri artırılmıştır.

Carlton Hotel‘in tamamen yenilenen odalarıyla ve kurumsallaşmış üst düzey hizmet felsefesiyle “yerli ve yabancı misafirlerin tercihi olmayı sürdürüyor.

Yayınlanma Tarihi: 10 Mart 2020


Gül GÜREŞ
Satış ve Pazarlama Müdürü

 

Adres: Kemal Paşa Mah., Fevziye Cd. No:6, 34470 Fatih – İstanbul
Tel: (0212) 511 42 24
Mail: info@carltonhotelistanbul.com
Web: www.carltonhotelistanbul.com